neděle 24. května 2020

pomerančová tvarohová bábovka s čokoládou

tvarohová bábovka s citronem je sice moje oblíbená stálice, ale tohle je její up-grade, který hrdě válcuje původní verzi... nevím, jak to máte vy, ale za mě je kombinace pomeranče a čokolády nejvíc... celý postup je stejný, jako v původní verzi zde: tvarohová bábovka, jen jsem citronovou kůru a šťávu vyměnila za pomerančovou a rozinky za čokoládu. 
bábovka krásně voní a je boží... nejlepší je ještě vlahá, ale ani vychladlá nemá chybu :-)

pro jistotu celý postup:
160g změklého másla (tj. vytaženého z lednice minimálně hodinu před pečením)
200g cukru krupice (já dávám třtinový)
3 velká vejce nebo 4 menší (vyndejte z lednice spolu s máslem)
500g tvarohu = 2 balení, nejlépe tvaroh, co není ve vaničce, ale i s takovým to vyjde, v tom případě ale ne nízkotučný a pokud je ve vaničce voda, tak je třeba jí slít (i ten vytáněte z lednice dopředu)
200g dětské krupičky (nebo jiné krupice - třeba špaldové) a jde to i s hrubou moukou
špetka soli
1 prášek do pečiva (stačí 3/4 sáčku)
1 POMERANČ (omytý a osušený)
100g hořké čokolády 70-80% (nebo napůl hořká a vysokoprocentní mléčná)
- případně lžíce hořkého kakaa, pokud chcete bábovku dvoubarevnou - moučkový cukr (na poprášení upečené bábovky)

Pokud pracujete s robotem a nemáte k němu 2 mísy, jedna cesta je nejdřív v míse robota ušlehat bílky, přesunout je do jiné mísy a pak v míse robota zpracovat vše ostatní.

Druhá možnost je zpracovat vše dle postupu v míse robota, pak přesunout těsto, které čeká už jen na bílky do jiné mísy, mísu robota pečlivě umýt, ušlehat v ní bílky a vmíchat je do těsta.

1. do mísy dáme změklé máslo a cukr a krátce vyšleháme

2. přidáme žloutky a ještě chvíli šleháme
3. do směsi přistrouháme pomerančovou kůru, pak pomeranč rozkrojíme, vymačkáme a přidáme do směsi i šťávu (i když je z celého pomeranče mnohem víc šťávy, než z 1/2 citronu, těsto šťávu pojme, jen je potřeba o chvilku déle šlehat)
4. ještě chvíli šleháme, až hmota "napění"
5. přidáme tvaroh a špetku soli a promícháme tak, aby se suroviny spojily v kompaktní hmotu
6. troubu zahřejeme na 170 (horkovzdušnou na 150) stupňů
7. přidáme krupičku (nebo mouku) a prášek do pečiva (3/4 sáčku) a znovu pečlivě promícháme
8. do těsta vyklopíme vyšlehaný sníh z bílků a na malé kousky nakrájenou čokoládu a už jemně, tedy ručně, promícháme s těstem, až s ním bílky propojí (lepší je vařečkou těsto převracet, než vysloveně míchat)
* já jsem si tentokrát cca 1/3 těsta dala stranou a přidala do něj velkou lžíci hořkého kakaa a do formy jsem dala nejdřív světlé těsto, pak tmavé a pak zase světle a pak jsem vidličkou všechny tři vrstvy cikcak projela, aby se tmavá vrstva částečně propojila se světlou)9. formu na bábovku (pokud není silikonová) vymažeme máslem (nejjednodušší cesta je dát kousek másla do formy, dát ji na chvilku do zahřívající se trouby, vytáhnout ji hned, jak se máslo rozehřeje a rozetřít máslo mašlovačkou pečlivě po stěnách bábovky, včetně středového "komínku", přebytečné máslo je potřeba vylít) a vysypeme hrubou moukou
10. těsto přesuneme do formy a formu do trouby a pečeme 55 - 60 minut
11. upečenou bábovku necháme cca 20 minut chladnout ve formě, pak teprve vyklopíme a případně poprášíme moučkovým cukrem

Žádné komentáře:

Okomentovat